Studenci‎ > ‎

Seminaria i obrony


Moje seminaria

Problematyka prac licencjackich i magisterskich, które promuję, obejmuje:
 • zastosowanie nowych mediów w marketingu (marketing społecznościowy)
 • Big Data Marketing
 • zagadnienia społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CSR)
 • zarządzania zasobami ludzkimi
 • ekonomiczne zagadnienia turystyki (na poziomie przedsiębiorstwa i regionu turystycznego)
Prowadzę także prace w języku angielskim i rosyjskim.

O literaturze do powyższych tematów możemy porozmawiać, kiedy już zapadnie decyzja o temacie pracy. Niewątpliwie najtrudniej jest o dobre materiały do dwóch pierwszych tematów, ale też dlatego takie prace mgr mogą być najciekawsze i najwartościowsze.

Jeśli planujesz pisać pracę z zakresu zarządzania w turystyce lub ekonomiki turystyki obowiązkowo przeczytaj:
 • M. Kachniewska, E. Nawrocka, A. Niezgoda, A. Pawlicz, Rynek turystyczny, WoltersKluwer Polska, Kraków 2012.
 • S. Wodejko, Ekonomiczne zagadnienia turystyki, WSH, Warszawa 1997.
 • A. Rapacz, Przedsiębiorstwo turystyczne, Difin, Warszawa 2007.
 • M. Bednarska i in., Przedsiębiorstwo turystyczne, PWE, Warszawa 2007.
 • oraz rozdział III i IV mojej książki Uwarunkowania konkurencyjności przedsiębiorstwa hotelowego, SGH, Warszawa 2009.
Jeśli zamierzasz pisać doktorat z zakresu gospodarki turystycznej włącz do kanonu:
Innej literatury będziesz szukać po ustaleniu tematu pracy, ale wymienione książki pozwolą Ci opanować słownictwo i poznać podstawowe definicje, dzięki czemu będziemy mówić tym samym językiem :-)

Jeżeli kompletnie brakuje Ci pomysłu na temat pracy - przejrzyj listę napisanych pod moją opieką prac magisterskich i licencjackich lub zajrzyj na konsultacje, gdzie wspólnie zastanowimy się nad tematem.


Wróć do spisu


Zasady zaliczenia seminarium (w każdym razie u mnie ;-)


Seminarium magisterskie trwa dwa semestry. Podstawą zaliczenia pierwszego z nich jest co najmniej (kolejność ważna i nieprzypadkowa!):
 • ustalenie tematu pracy
 • opracowanie struktury pracy - czyli spisu treści (szczegółowego - obejmującego rozdziały i podrozdziały)
 • napisanie wstępu
Niektórzy studenci dziwią się, że tylko tyle, ale zapewniam Cię, że to bardzo dużo i nie wszyscy dają sobie radę. Ja natomiast mam pewność, że wykonanie tych zadań gwarantuje napisanie pracy w terminie.
Temat powinien nawiązywać do tezy pracy (zerknij dalej, czym jest owa teza), a w strukturze pracy (spisie treści) zazwyczaj przyjmuje się zasadę "od ogółu do szczegółu" i "od teorii do praktyki". Czyli zaczynamy od rozdziału wprowadzającego do tematyki, pojęć i charakterystyki literatury przedmiotu, a kończymy pracę ilustracją praktyczną (np. wyniki badań ankietowych, studia przypadków itp.).
Bardzo ważny jest wstęp, który rządzi się jasno określonymi prawami:
 • po pierwsze określasz w nim cel i zakres pracy. Zakres może mieć charakter podmiotowy (określona branża lub nawet pojedynczy podmiot gospodarczy), przedmiotowy (jeśli marketing - to czego?, jeśli zarządzanie - to czym?), czasowy (określone lata, okres historyczny), geograficzny (określone terytorium)
 • następnie określasz sposób, w jaki planujesz udowodnić tezę (jakie chcesz przeprowadzić badania, jaką wykorzystać literaturę, jakie ilustracje praktyczne wykorzystać)
 • potem opisujesz strukturę pracy: czyli omawiasz pokrótce, jakim zagadnieniom zamierzasz poświęcić kolejne rozdziały.

Pamiętaj - wstęp to nie rozbiegówka do pisania, ani pokaz erudycji - temu służy rozdział 1, w którym zaprezentujesz podstawowe pojęcia i przegląd literatury przedmiotu. Nie sil się też na zbyt długi wstęp - jeśli będzie dobrze opracowany to 2-3 strony wystarczą aż nadto :-)

Czym się kierować wybierając seminarium naukowe?

Z taaaaką brodą...
Siedzi zajączek i coś sobie pisze. Podchodzi do niego wilk:
- Zajączku, co piszesz?
- Doktorat o wyższości zajączków nad wilkami...
Wilk się wściekł i pogonił za zającem. Prosto w krzaki. Tumult, hałas, gałązki lecą na wszystkie strony. Po chwili wychodzi potłuczony wilk. Za nim wkurzony niedźwiedź:
- Trzeba było zapytać, kto jest promotorem!

Jeśli nie jesteś specjalistą z danej dziedziny i nie masz obsesyjnej potrzeby pisania na ściśle określony temat, to z całą powagą radzę Ci: nie myśl o temacie - zacznij od wyboru promotora.

Na poziomie doktoratu musi to być samodzielny pracownik naukowy (czyli posiadający stopień "habilitowany") - to jasne. Na poziomie licencjatu czy magisterki - co najmniej doktor. Ale nie każdy, kto ma odpowiedni stopień, jest od razu "niedźwiedziem". Nie chodzi tylko o dorobek naukowy - także o liczbę wypromowanych prac danego poziomu (licencjackie, magisterskie, doktorskie), zaangażowanie w pracę i pozycję na uczelni.

Praktycy, którzy z doskoku wykładają na uczelni, to koszmar seminariów, choć mają fantastyczną wiedzę i wspaniale łączą praktykę z teorią. Często nie mają czasu podzielić się z Tobą tą wiedzą.

Z drugiej strony miło jest mieć promotora, który ma pojęcie o praktyce - szczególnie jeśli sam(-a) już pracujesz i chcesz rozmawiać z kimś na wspólnej płaszczyźnie. Wybierz więc takiego, który działa w praktyce, ale karierę wiąże głównie z uczelnią (Skąd masz to wiedzieć? Zapytaj go po prostu!)

Koniecznie popytaj znajomych ze starszych roczników, jak im się pracowało z danym promotorem:
 • czy jest z nim kontakt mailowy i czy zagląda od czasu do czasu na konsultacje
 • czy przychodzi na umówione spotkanie i czy się nie spóźnia,
 • czy na spotkaniu faktycznie ma czas na rozmowę, czy też może w ciągu krótkich konsultacji przyjmuje setkę studentów plus egzamin, załatwia wpisy do indeksu i odbiera telefony, a potem śpieszy się na zajęcia w kolejnej uczelni
Last but not least:

Twoje zainteresowania muszą pokrywać się z jego(jej) specjalnością. Jeśli chcesz pisać pracę z zakresu transportu, to nie wybieraj promotora z Katedry Bankowości. W zasadzie każdy ekonomista może poprowadzić każdą pracę z ekonomii (i wielu to robi), ale:
 • po pierwsze, uzyskasz wtedy mniej pomocy,
 • po drugie, czeka Cię jeszcze ocena recenzenta. Jeśli będzie to specjalista z danej dziedziny i zobaczy, że jakiś "przypadkowy przechodzień" promował Twoją pracę, to odezwie się w nim wkurzony niedźwiedź. Nikt nie lubi, jak mu obcy wchodzi na jego teren...
Zauważ, że marginalnie potraktowałam Twoje zainteresowania naukowe. Oczywiście, nie chcę przez to sugerować, że nie mają one znaczenia. Ale szczerze mówiąc ważniejszy jest dobry promotor. Jeśli będziecie się dobrze dogadywać, to napiszesz świetną pracę, bez większego wysiłku i z dużym wsparciem. Jeśli pójdziesz za głosem swoich zainteresowań, a trafisz na fatalnego belfra - umordujesz się, a efekt może być mierny pomimo Twojej pasji.

Pamiętaj!
Piszesz zwykłą pracę, a nie dzieło "na miarę nobla". Trzeba to zrobić szybko, jak najmniejszym nakładem pracy i czasu. Jeśli umiesz napisać dobre wypracowanie - umiesz też napisać pracę naukową. Wiem, bo pisałam jedno i drugie :-)

Wróć do spisu
Zasady redagowania i formatowania pracy naukowej

Ciągle brakuje mi czasu na wykończenie tej stronki, więc na razie zamieszczam tylko link do Oficyny Wydawniczej SGH, gdzie znajdziesz wskazówki dotyczące zasad redagowania opisów bibliograficznych. Zwracam na to szczególną uwagę, bo świat nauki jest bardzo wrażliwy na punkcie poszanowania praw autorskich. Nie daj się przyłapać na niepoprawnym cytowaniu, złym tworzeniu przypisów a w szczególności na zaniedbaniu wskazania źródła (to grozi podejrzeniem o plagiat).

Jeśli chodzi o źródła - bardzo uważaj, z czego korzystasz i z jakich materiałów źródłowych korzystał autor opracowania, z którego czerpiesz wiedzę. Zakładam, że jesteś na tyle poważny, żeby nie sięgać po takie źródła jak ściąga.pl itp. - materiały tam zamieszczane nie podlegają żadnej kontroli ani recenzji. Jest tam mnóstwo bzdur i błędów, a źródeł nie ma praktycznie wcale. To w zasadzie jeden wielki plagiat.

Zachowaj też ostrożność w sprawie Wikipedii. Założenia tego portalu są wspaniałe i faktycznie jest tam sporo cennych wiadomości, ale wiele haseł opatrzonych jest informacją "wersja przejrzana", co oznacza, że poddano je tylko pobieżnej weryfikacji. Zresztą - jeśli chcesz mądrze korzystać z Wiki - przeczytaj wywiad z Pawłem Jochymem, autorem jej pierwszego polskiego hasła oraz artykuł "Jak mądrze używać Wikipedii. I pamiętaj, że to rodzaj encyklopedii, w której autorzy gotowi są poświęcić tyle samo miejsca Viki Bekham, co Szekspirowi...

Pamiętaj, żeby zadbać o graficzną stronę pracy. Forma bardzo wpływa na jej odbiór a tym samym może rzutować na ocenę. Jeśli tworzysz pracę korzystając z Worda, to wykorzystaj poniższe wskazówki (większość opcji dostępna jest również w starszych wersjach i w pakiecie Open Office).

 • Pamiętaj o justowaniu (obustronnym wyrównaniu) tekstu (Narzędzia główne -> akapit -> wyjustuj (albo po prostu ctrl + J)
 • Stosuj interlinię (odstęp między wierszami) 1,5. Zbyt gęsty tekst ciężko jest czytać. Rzadszy - wygląda jak elementarz.
 • Dostosuj czcionkę tak, by uzyskać tzw. standard maszynopisu (+/- 1800 znaków na stronie). Sformatuj nagłówki, używając stylów (nagłówek 1 dla tytułu rozdziału, nagłówek 2 dla podrozdziału itd.). Jeśli będziesz ręcznie powiększał czcionkę i wytłuszczał tytuły, to czeka Cię potem żmudna praca nad ręcznym ustawianiem spisu treści. Mając sformatowane nagłówki, wstawisz go automatycznie (narzędzia główne -> styl -> nagłówki).
 • Pamiętaj o „sierotach”, "bękartach" i "wdowach". Sierota to pojedyncza litera na końcu wiersza (i, z, w). Po takiej literce nie wstawiaj zwykłej spacji, tylko tzw. twardą spację (ctrl + shift + spacja). „Wdowa” to pojedynczy wiersz tekstu na końcu strony, który powinien wraz z całym akapitem pojawić się dopiero na kolejnej stronie. „Bękart” to samotny wiersz akapitu, przerzucony na kolejną stronę. Ustaw "kontrolę bękartów i wdów" (kliknij prawym przyciskiem myszy w treść -> akapit -> podziały wiersza i strony -> paginacja -> kontrola bękartów i wdów (tu zaznacz).
 • Wyraźnie wyróżniaj cytaty, tak żeby nie było wątpliwości, kiedy i jak stosujesz zapożyczenia z cudzego tekstu. Po prostu weź tekst w cudzysłów :-)
 • Obecnie większość uczelni (w tym SGH) wymaga dwustronnego drukowania pracy, co oznacza, że należy użyć marginesu lustrzanego. Dodaj też 1 cm na oprawę (Układ strony -> ustawienia strony -> marginesy, opcja "marginesy niestandardowe").
 • Numeracja stron (obowiązkowo! jeszcze zanim oddasz mi tekst do pierwszego czytania!). W przypadku drukowania dwustronnego, najlepiej wstawić numery stron na środku. Nie numeruj strony tytułowej. Możesz użyć opcji wstawianie -> strona tytułowa (wtedy nie będzie ona numerowana).
 • Chcąc rozpocząć tekst od nowej strony nie używaj wielokrotnego klikania "enter", tylko zastosuj "twardy koniec strony" (ctrl + enter).
 • Jeśli nie zamierzasz samodzielnie drukować pracy - ostatnią wersję zapisz w formacie .pdf, żeby uniknąć "rozsypania" tekstu.
Wróć do spisu

Czym się różni praca magisterska od licencjackiej?

Głównie poziomem naukowym (również objętością). W praktyce oznacza to, że promotor powinien wziąć pod uwagę, czy masz za sobą trzy, czy pięć lat studiów. Zasadniczo jednak więcej jest podobieństw niż różnic. Jedna i druga praca musi:
 • świadczyć o erudycji autora, co najlepiej wykażesz, posługując się w części teoretycznej bogatą literaturą i dużą liczbą cytowań (oczywiście muszą być poprawnie stosowane, aby nie narazić się na posądzenie o plagiat)
 • zawierać część teoretyczną (erudycyjną, stanowiącą wprowadzenie do poruszanych zagadnień) i część praktyczną (przywołanie przykładów, a najlepiej analizę studium przypadku, czyli tzw. "kejs" od ang. "case study")
 • operować konkretną tezą (patrz poniżej "co to jest teza")
 • posiadać ściśle określoną strukturę (od tego jest promotor, żeby Ci ją wskazać) i charakteryzować się poprawnością językową i edytorską (poprawianie Twoich błędów stylistycznych i ortograficznych nie należy do zadań promotora!!!)
Objętość pracy licencjackiej powinna mieścić się w zakresie 50-60 stron standardowego maszynopisu (1800 znaków na stronie, czyli 30 wierszy po 60 znaków, włączając w to spacje). Pracy magisterskiej - w przedziale 60-90 stron. Więcej nie znaczy lepiej, jeżeli lejesz wodę!
Einstein napisał po prostu jedno genialne równanie... Obiecuję Ci, że jeśli stworzysz dzieło tej miary, to dopuszczę do obrony nawet jedną stronę!
Wróć do spisu

Czym jest "teza naukowa"?

Teza naukowa to zdanie twierdzące (nigdy pytanie) - czyli założenie wyrażające opinię badacza (autora pracy) odnośnie jakiegoś zjawiska (np. zależności dwóch zmiennych). Założenia tego ma właśnie dowieść praca naukowa. Teza nie jest tematem pracy, choć idealnie jeśli temat zawiera tezę, bo to czyni pracę klarowną i od strony tytułowej jasno informuje, "co poeta ma na myśli". Tezie podporządkowana jest konstrukcja całego wywodu logicznego. Jeśli nie wiesz, co chcesz udowodnić, to jak napiszesz pracę, nie odbiegając od tematu?

W jaki sposób teza pomaga trzymać się tematu?

Wyobraź sobie, że piszesz pracę na temat wykorzystania środków unijnych na rozwój produktu turystycznego gminy X. Nie masz jasno postawionej tezy: nie wiesz, czy tak naprawdę chcesz wykazać, że tych środków wykorzystano możliwie dużo i możliwie efektywnie, czy chcesz wskazać alternatywne sposoby ich wykorzystania, czy ocenić skuteczność zabiegania o pomoc Unii, czy może zamierzasz udowodnić niegospodarność albo brak sprzężenia działań podmiotów prywatnych i publicznych.

Efekt jest taki, że szukając materiałów w bibliotekach czy Internecie łapiesz wszystko, co wiąże się z tematem pomocy unijnej, środków pomocowych, funduszy celowych, sposobów konstruowania wniosków, a na dokładkę wszystko, co dotyczy rzeczonej gminy, jej zasobów, walorów turystycznych i danych społeczno-demograficznych i gospodarczych. Rośnie góra materiałów, pęcznieją pliki w komputerze, masz już 120 stron - a ja po pół roku pracy mówię Ci, że to się nadaje na makulaturę.

Dla odmiany ustalmy, że chcesz w tej pracy wykazać jedną tylko rzecz - że sprzężenie działań podmiotów prywatnych i władz administracyjnych pozwoliłoby lepiej ocenić potrzeby i wskazać sposoby zagospodarowania tych środków. Każdy materiał, jaki wpada Ci w ręce, rzetelnie oceniasz: ułatwi mi uzasadnienie postawionej tezy czy może nie ma z nią związku? I po pół roku masz 30 stron konkretnej treści: w kserokopiach, plikach, fiszkach - dodajesz do tego rozdział teoretyczny i trochę majonezu (czyli własnych komentarzy) i sałatka jest gotowa.

Idąc na pierwsze spotkanie z promotorem powinieneś mieć wstępnie sformułowaną tezę. Pewnie będzie koślawa, a może nawet okaże się zbyt naiwna - ale będzie stanowiła punkt wyjścia do rozmowy. Dobrze jest rzucić na papier kilka alternatywnych pomysłów - ułatwi to poszukiwanie dobrego tematu.

Pamiętaj, żeby przedstawiać promotorowi swoje zainteresowania i obszar przyszłych badań w taki sposób, żeby nie miał wątpliwości, że to właśnie on powinien promować Twoją pracę. Kiedy przychodzi do mnie student i mówi, że właśnie spędził wakacje w Hiszpanii i chciałby w związku z tym u mnie pisać licencjat - zastanawiam się, czy nie pomylił adresu. Nie jestem geografem, nie pisuję też przewodników... Pracuję co prawda w Katedrze Turystyki - ale na uczelni ekonomicznej. Zastanawiam się, czy takiemu studentowi przyszłoby do głowy, żeby profesorowi od bankowości powiedzieć: "właśnie pobrałem kasę w bankomacie i w związku z tym chciałbym u Pana pisać pracę z bankowości".

Ponadto: praca o Pcimiu może być równie dobra a nierzadko lepsza niż praca o Hiszpanii. Przecież wpływ ruchu turystycznego na rozwój gospodarczy regionu łatwiej będzie badać w niewielkiej miejscowości w Polsce (ten sam język, dostęp do danych, możliwość regularnych wizyt i prowadzenia badań w terenie, wyraźnie widoczne odchylenia i zmiany w czasie) niż w odległym kulturowo i geograficznie państwie.
Wróć do spisu

Zasady współpracy z promotorem

Jeśli rozważasz zapisanie się na moje seminarium, to:
 • przeczytaj dokładnie wszystko, co tu napisałam o seminariach
 • napisz do mnie, żeby upewnić się czy są miejsca na seminarium w danym semestrze (prowadzę nie więcej niż 8-10 prac rocznie)
 • umów się na spotkanie, żeby omówić zakres tematyczny pracy (zawsze potwierdzaj mailowo chęć przyjścia na konsultacje - bywa, że jestem na konferencji, więc nie ryzykuj, że "pocałujesz klamkę")
 • jeśli się umawiasz, to przychodź i to punktualnie - zdarza się, że przyjeżdżam specjalnie z drugiego końca Warszawy
 • w razie zmiany planów (również zamiaru zmiany promotora) - daj znać (najlepiej mailowo)
 • nie licz na to, że będę za Ciebie pilnowała terminów, albo dopytywała się co jakiś czas, jak Ci idzie pisanie. Jeśli nie dajesz znaku życia, to zakładam, że masz ważniejsze sprawy niż studia i szanuję to, ale...
 • ...nie licz też na to, że po pół roku nieobecności podrzucisz mi 30 stron tekstu do przeczytania "na jutro", bo "poganiają Cię w dziekanacie" lub grozi Ci "wysoka opłata za kolejny rozpoczęty semestr". To Ciebie nie było przez pół roku - nie każ mi teraz za to płacić.
 • pracę "dopieszczamy" tak długo, aż będzie zasługiwała minimum na ocenę dobrą. Nie przekonuj mnie, że zadowala Cię trójka. Na pierwszej stronie będzie widniał mój podpis a ja długo pracowałam na swoje nazwisko. Jeśli zadowala Cię trójka - szukaj innego promotora.
 • jeśli poprawiam błędy lub proszę o uzupełnienie - zrób to, zanim ponownie oddasz mi pracę do sprawdzenia. W odróżnieniu od niektórych promotorów czytam to, co oceniam i nie lubię dwa razy wykonywać tej samej pracy!
 • jeśli nie znasz zasad ortografii lub poprawnej konstrukcji wypracowań - naucz się tego przed seminarium i nie tłumacz się dysleksją. Pracę piszesz w domu i masz czas na korektę lub zatrudnienie korektora (w ostateczności poszukaj kolegi z polonistyki, postaw mu skrzynkę piwa i poproś o pomoc). Praca naukowa pozwoli Ci dołączyć do elity intelektualnej. Jak chcesz to zrobić, jeśli nie umiesz poprawnie pisać?
Ostatnia uwaga:
jeśli w dziekanacie wyznaczono Ci konkretny termin złożenia pracy, to pamiętaj, że ostateczną wersję muszę dostać do sprawdzenia NAJPÓŹNIEJ na miesiąc wcześniej, nawet jeżeli czytałam i zatwierdziłam pojedyncze rozdziały! Może okazać się, że w całości praca robi kiepskie wrażenie i wymaga poprawek.

Wróć do spisu


I nareszcie: obrona pracy!

Ile i jakich pytań padnie na obronie? W SGH jest ich obowiązkowo dwa:
 • pytanie recenzenta
 • pytanie kierunkowe (formułowane przez promotora).
Pytanie recenzenta ściśle związane jest z tematem Twojej pracy. Często brzmi tak, jak tytuł jednego z rozdziałów, ale może też dotyczyć szczególnie trudnego zagadnienia, które poruszyłeś(-aś) w pracy, albo zagadnień, które pominąłeś(-ęłaś) a recenzent chciałby troszkę podrążyć.

Nie traktuj tego jak próby "uwalenia" Cię - podejdź do tego, jak do dyskusji akademickiej - jesteś specjalistą z danego zakresu, nierzadko wiesz na opisywany temat więcej niż recenzent. Jego(jej) pytania, to często chęć docenienia Twojej wiedzy i wzbogacenia własnej. Zazwyczaj ta dyskusja jest całkiem przyjemna dla obu stron.

Pytanie z Twojego wybranego kierunku formułuje promotor, więc najpewniej powie Ci ogólnie, z jakiego zakresu masz się przygotować i podsunie jeden lub dwa podręczniki, żebyś nie czytał(-a) na gwałt wszystkiego z danej dziedziny. Dlatego na tydzień-dwa przed obroną zapytaj promotora wprost, co powinieneś przygotować. Jeśli piszesz pracę u mnie - napisz na mojego maila, podając nazwę kierunku, na którym się bronisz.

Poza wymienionymi pytaniami, powinieneś się liczyć z pytaniami dodatkowymi (rzadko, ale się zdarzają), które mogą paść zarówno wtedy, kiedy odpowiadasz znakomicie (rozmowa z Tobą staje się przyjemnością, więc czemu nie...), albo wtedy, kiedy idzie Ci kiepsko i próbujemy coś z Ciebie wydusić...

W tym drugim przypadku pomóż nam!!! Przecież jeśli powiesz nam wprost, że nie masz pojęcia na dany temat, to nie będziemy mogli udawać, że nie widzimy, jaką nędzę merytoryczną reprezentujesz :-( Przynajmniej próbuj!

Przebieg obrony wygląda następująco:
 • Przychodzisz pod drzwi sali i czekasz aż promotor zaprosi Cię do środka.
 • Witasz się z Komisją (3-osobową: promotor, recenzent i przewodniczący) i siadasz usiłując zachować spokój :-)
 • Przewodniczący podaje Ci pytania (promotora i recenzenta) - nie musisz ich notować - dostaniesz za chwilę protokół i zarazem chwilę na zastanowienie.
 • Możesz odpowiadać od razu (choć lepiej daj sobie chwilę na zebranie myśli) a jeśli wolisz się zastanowić, to niezbyt długo (1-2 minuty). Dostaniesz kartkę do notowania, ale niech Ci nie przyjdzie do głowy, żeby napisać na niej wszystko, co będziesz mówił(a)! Praca dyplomowa przecież już leży przed nami ;-)
Ważne:
od razu przechodź do sedna. Na każde pytanie poświęć nie więcej niż 2 minuty. Jeśli pytam np. o układ podmiotowy gospodarki turystycznej w Polsce, to po prostu go opisz, a nie opowiadaj dyrdymałów, co to jest turystyka i jaka jest ważna dla rozwoju gospodarczego regionów!

Po Twoich odpowiedziach przewodniczący poprosi, abyś opuścił(-a) salę. Po chwili zostaniesz ponownie poproszony (-a) przed Komisję, aby usłyszeć wynik egzaminu. Potem wszyscy radośnie ściskamy sobie ręce i idziesz oblać sukces!

Wróć do spisuLista "moich" absolwentów i tematy ich prac

Prace magisterskie (chronologicznie):

 1. Maciej Jaroszyński "Podróże motywacyjne jako nowa forma zarządzania potencjałem ludzkim", WSHiP, Warszawa 2000
 2. Magdalena Anna Posłowska "Diagnoza warunków organizacji turystyki kongresowej w wybranych obiektach hotelarskich na terenie Warszawy", WSHiP, Warszawa 2000.
 3. Małgorzata Urbanek, "Formy promocji i dystrybucji produktów turystycznych poprzez internet", WSHiP, Warszawa 2000.
 4. Ewa Łaszcz "Znaczenie turystyki alternatywnej dla ochrony środowiska", WSHiP, Warszawa 2000.
 5. Agata Lepieszka "Krynica jako marka produktu turystycznego", SGH, Warszawa 2001.
 6. Dorota Gontarczyk "Ekonomiczne aspekty rozwoju turystyki w Hiszpanii", WSHiP, Warszawa 2001.
 7. Mirosława Mach "Biuro "Best Incentive" jako organizator incentive travel na rynku turystycznym", WSHiP, Warszawa 2001.
 8. Joanna Rombel, "Sponsorowanie wyjazdu edukacyjnego jako element akcji promocyjnej na przykładzie działalności firmy Chio", WSHiP, Warszawa 2001.
 9. Justyna Zajkowska "Turystyka etniczna - program imprezy dla turystów Republiki Federalnej Niemiec, WSHiP, Warszawa 2001.
 10. Piotr Papis "Accor Group jako przykład korporacji transnarodowej", WSHiP, Warszawa 2001.
 11. Anna Konopko "Zarządzanie jakością produktu hotelowego a zastosowanie norm ISO 9000 i ISO 14000", SGH, Warszawa 2001.
 12. Łukasz Sobotkowski "Total Quality Management jako narzędzie walki konkurencyjnej w branży hotelarskiej", SGH, Warszawa 2001.
 13. Tomasz Borycki "Podróże motywujące jako produkt i narzędzie zarządzania na przykładzie oferty firmy Impact Polska Sp. z o.o.", SGH, Warszawa 2001.
 14. Piotr Juszczak "Zarządzanie jakością usług jako element strategii różnicowania produktu turystycznego", SGH, Warszawa 2002.
 15. Michał Bałdys "Promocja polskiego rynku agroturystycznego za granicą", WSHiP, Warszawa 2002.
 16. Patrycja Barbara Cegiełko "Pozytywne i negatywne skutki rozwoju turystyki na przykładzie Katalonii", WSHiP, Warszawa 2002.
 17. Magdalena Natalia Dzięcioł, "Realizacja zasad ekologicznych w przedsiębiorstwie turystycznym", WSHiP, Warszawa 2002.
 18. Izabela Milart "Wyścigi Formuły 1 jako międzynarodowa atrakcja turystyczna", WSHiP, Warszawa 2002.
 19. Daniel Robert Ochońko, Zamek na Wawelu jako propozycja markowego produktu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2002.
 20. Katarzyna Janina Ochońko "Znaczenie imprez sportowo - turystycznych dla rozwoju światowego ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2002.
 21. Krzystof Ozimkiewicz "Strategia marketingowa biura podróży Scan Holiday", WSHiP, Warszawa 2003.
 22. Magdalena Kłeczek "Wortal agroturystyczny szansą rozwoju turystyki na terenach wiejskich", WSHiP, Warszawa 2002.
 23. Dorota Kordiał "Kierownie personelem a zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie hotelarskim", WSHiP, Warszawa 2002.
 24. Aleksandra Kornatowska "Działalność Biura Pielgrzymkowego Księży Pallotynów jako przykład turystyki pielgrzymkowej", WSHiP, Warszawa 2002.
 25. Edyta Kowalska "Atrakcyjność produktu turystycznego Riwiery Adriatyckiej i Pulii", WSHiP, Warszawa 2002.
 26. Małgorzata Książek "Strategia rozwoju działalności jednostki hotelarskiej na przykładzie Hotelu Gołębiewski", WSHiP, Warszawa 2002.
 27. Dorota Łoławska "Biuro podróży jako przykład zarządzania jakością w turystyce", WSHiP, Warszawa 2002.
 28. Sylwia Monika Madzierska "Walt Disney Company jako korporacja transnarodowa", WSHiP, Warszawa 2002.
 29. Magdalena Kmieciak "Warunki podniesienia atrakcyjności produktu turystycznego Polski północno-wschodniej dla turystów litewskich", WSHiP, Warszawa 2002.
 30. Katarzyna Grabczak "Metody przezwyciężania zjawiska sezonowości ruchu turystycznego np. turystyki przyjazdowej żydowskich grup młodzieżowych z Izraela do Polski", WSHiP, Warszawa 2002.
 31. Anna Franciszewska "Zarządzanie kadrami jako główny element systemu zarządzania jakością usług hotelarskich", WSHiP, Warszawa 2002.
 32. Joanna Słowińska "Analiza atrakcyjności produktu turystycznego Mazowsza dla rynku Stanów Zjednoczonych, WSHiP, Warszawa 2002.
 33. Dorota Gąsiorek "Wyjazd do Izraela jako przykład turystyki religijno-pielgrzymkowej i kulturowo-poznawczej", Warszawa 2002.
 34. Marta Gołaszewska "Atrakcyjność produktu turystycznego Warszawy dla turystów z Niemiec", WSHiP, Warszawa 2002.
 35. Edyta Milewska "Jakość jako niezbędny warunek funkcjonowania transportu lotniczego na przykładzie PLL LOT", WSHiP, Warszawa 2002.
 36. Łukasz Nawrocki "Warunki rozwoju turystyki na terenie parków narodowych", WSHiP, Warszawa 2002.
 37. Magdalena Urszula Smolińska "Analiza atrakcyjności konkurencyjnych rynków turystycznych Polski i Węgier dla niemieckiej turystyki przyjazdowej", WSHiP, Warszawa 2002.
 38. Sławomir Turbakiewicz, "Globalizacja przemysłu lotniczego", WSHiP, Warszawa 2002.
 39. Tomasz Konrad Grzejszczak "Wpływ Niepokalanowa na rozwój społeczno - gospodarczy gminy Teresin", WSHiP, Warszawa 2002.
 40. Anna Ignasiak "Alianse strategiczne linii lotniczych jako metoda wzmacniania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na przykładzie PLL LOT S.A.", WSHiP, Warszawa 2002.
 41. Maciej Jaroszyński "Systemy komputerowe jako nowoczesna forma sterowania działalnością firm turystycznych", WSHiP, Warszawa 2002.
 42. Karolina Jaworska "Rozwój turystyki zmotoryzowanej a przygotowanie bazy kempingowej w Polsce", WSHiP, Warszawa 2002.
 43. Katarzyna Kanabus "Certyfikacja ISO a tworzenie marki produktu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2002.
 44. Marta Karczmarek "Polska jako organizator i uczestnik turystyki biznesowej", WSHiP, Warszawa 2002.
 45. Katarzyna Anna Kołsut "Ocena jakości produktu turystycznego województwa warmińsko-mazurskiego", WSHiP, Warszawa 2002.
 46. Katarzyna Poreda "Turystyka na obszarach chronionych na przykładzie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego", WSHiP, Warszawa 2002.
 47. Agnieszka Wilewska "Zarządzanie zasobami ludzkimi jako kluczowy element kompleksowego zarządzania jakością - możliwości zastosowania w turystyce np. BP Neckermann, WSHiP, Warszawa 2002.
 48. Magdalena Wilkowska "Wpływ stanu bazy noclegowej na rozwój turystyki biznesowej w Polsce", WSHiP, Warszawa 2002.
 49. "Certyfikat ISO 9000 jako przykład systemu zarządzania jakością w hotelu "Krosno - Nafta", WSHiP, Warszawa 2002.
 50. Agnieszka Trąbińska "Analiza atrakcyjności produktu turystycznego regionu jeleniogórskiego dla rynku turystycznego Niemiec", WSHiP, Warszawa 2002.
 51. Izabela Maria Ciuruś "Atrakcyjność produktu turystycznego podregionu olsztyńskiego dla rynku niemieckiego", WSHiP, Warszawa 2002.
 52. Ewa Trzepałka, "Analiza atrakcyjności produktu turystycznego Krakowa dla rynku niemieckiego", WSHiP, Warszawa 2002.
 53. Marcin Adam Wójcik "Atrakcyjność produktu turystycznego Podhala dla Poloni i Amerykańskiej", WSHiP, Warszawa 2002.
 54. Justyna Ziółkowska "Rozwój turystyki konferncyjnej i jej znaczenie na przykładzie Ośrodka Wypoczynkowego Jadwisin w Serocku", WSHiP, Warszawa 2002.
 55. Klaudia Anna Misiewicz "Promocja turystyczna regionu jako zadanie organizacji samorządowych na przykładzie działalności Urzędu Miasta Płocka", WSHiP, Warszawa 2002.
 56. Idalia Moczulska "Atrakcyjność produktu turystycznego Kazimierza Dolnego dla turystów z Niemiec", WSHiP, Warszawa 2002.
 57. Marcin Płaczek "Analiza porównawcza stanu agroturystyki w Polsce i Austrii pod kątem niemieckiego ruchu turystycznego na podst. działalności lokalnych stowarzyszeń agroturystycznych", WSHiP, W-wa 2002.
 58. Urszula Justyna Tarnowska "Analiza atrakcyjności turystycznej walorów uzdrowiskowych Pobrzeża Koszalińskiego ze szczególnym uwzględnieniem Kołobrzegu", WSHiP, Warszawa 2002.
 59. Ksenia Zwierzyk "Proces certyfikacji ISO w przedsiębiorstwie usługowym w odniesieniu do firmy turystycznej", WSHiP, Warszawa 2002.
 60. Marta Wygocka "Analiza atrakcyjności turystycznej Ziemi Kłodzkiej", WSHiP, Warszawa 2002.
 61. Aleksandra Jastrzębska "Outsourcing działalności szkoleniowej jako nisza na rynku usług turystycznych", SGH, Warszawa 2002.
 62. Anna Małgorzata Antosz „Zamek w Golubiu Dobrzyniu jako produkt turystyczny dla turystów z Polski”, WSHiP, Warszawa 2002.
 63. Monika Bartnik "Praktyczne zastosowanie marketingu relacyjnego w British Airways", WSHiP, Warszawa 2003.
 64. Marta Grabska "Zastosowanie marketingu relacyjnego w działalności biura podróży T.T. Ricardo", WSHiP, Warszawa 2003.
 65. Agnieszka Paśka "Działalność Stowarzyszenia IATA na rynku międzynarodowych przewozów lotniczych", WSHiP, Warszawa 2003.
 66. Aneta Siedlecka "Zarządzanie jakością usług turystycznych na przykładzie działalności hotelarskiej, WSHiP, Warszawa 2003.
 67. Piotr Szewczyk "Ekonomiczne aspekty rozwoju PLL LOT i ich wpływ na wielkość ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2003.
 68. Agnieszka Jurkowska "Sposoby realizacji zadań statutowych Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego", WSHiP, Warszawa 2003.
 69. Jakub Konopacki "Ekonomiczne aspekty powstania i rozwoju pasażerskiego ruchu morskiego na Atlantyku w XIX i XX wieku", WSHiP, Warszawa 2003.
 70. Paulina Książek "Możliwości pozyskiwania lojalnych klientów poprzez doskonalenie jakości usług w polskich biurach podróży", WSHiP, Warszawa 2003.
 71. Dorota Kuźma "Zarządzanie zasobami ludzkimi w hotelarstwie jako element tworzenia jakości produktu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2003.
 72. Dorota Łysiak "Działalność systemu hotelowego Accor w Polsce", WSHiP, Warszawa 2003.
 73. Krzysztof Ozimkiewicz "Strategia marketingowa biura podróży Scan Holiday", WSHiP, Warszawa 2003.
 74. Magdalena Taworska "Turystyka i praca zarobkowa - program "Work and Travel USA" jako specyficzny produkt turystyczny", WSHiP, Warszawa 2003.
 75. Karolina Biernacka "Analiza możliwości rozwoju ruchu turystycznego z Polski do Libii", WSHiP, Warszawa, 2003.
 76. Jakub Bartosiewicz "Konflikty polityczne a rozwój gospodarki turystycznej na przykładzie Irlandii Północnej", WSHiP, Warszawa 2003.
 77. Magdalena Łopatecka "Ocena sposobów kreowania jakości usług hotelarskich działu "Housekeeping & Laundry" hotelu Marriott w Warszawie", SGH, Kierunek ZIM II, Warszawa 2003.
 78. Marta Andrzejczak "Perspektywy rozwoju turystyki uzdrowiskowej w Rymanowie Zdroju", WSHiP, Warszawa 2003.
 79. Aleksandra Chodorska "Atrakcyjność turystyczna Wrocławia w turystyce przyjazdowej z Niemiec", SGH, Warszawa 2003.
 80. Artur Bochenek "Biura podróży Scan Holiday Travel i Ecco Holiday jako przyszła konkurencja, na podstawie analizy oferty katalogowej lato 2003", WSHiP, Warszawa 2003.
 81. Aleksandra Polak "Przyjazdowa turystyka biznesowa do Polski, jako markowy produkt turystyczny", WSHiP, Warszawa 2003.
 82. Kamil Kasprzyk "Ocena i perspektywy rozwoju turystyki na terenie województwa świętokrzyskiego", WSHiP, Warszawa 2003.
 83. Małgorzata Krajewska "Analiza potencjału i możliwości rozwoju turystycznego gminy Kosów Lacki", WSHiP, Warszawa 2003.
 84. Agnieszka Martynowicz "Strategia marketingowa biura podróży TravelBank", WSHiP, Warszawa 2003.
 85. Adam Piotrowski "Marketing relacyjny jako podstawa zarządzania jakością na przykładzie biura podróży DITO", WSHiP, Warszawa 2003.
 86. Paweł Płuszewski, "Zarządzanie przedsiębiorstwem w oparciu o systemy jakości w polskich biurach podróży", WSHiP, Warszawa 2003.
 87. Michał Plikus "Charakterystyka rynku czarterowych połączeń lotniczych w latach 1993-2000", WSHiP, Warszawa 2003.
 88. Kinga Borkowska "Motywowanie pracowników jako jeden z głównych elementów zarządzania zasobami ludzkimi na przykładzie biura podróży Aladin Group S.A.", WSHiP, Warszawa 2003.
 89. Tomasz Rudolf, "Możliwości podniesienia jakości usług LOT Ground Services Sp. z o.o., w świetle zaleceń wiodących systemów zarządzania jakością", WSHiP, Warszawa 2003.
 90. Karolina Świstak "Specyfika usług turystycznych jako determinanta zastosowania zasad marketingu partnerskiego", SGH, Warszawa 2004.
 91. Danuta Sikorska "Analiza atrakcyjności Zamościa dla turystyki miejsko-kulturowej", SGH, Warszawa 2004.
 92. Magdalena Korolczuk, "Dodatek Gazety Wyborczej "Turystyka. Podróże małe i duże" jako główny nośnik reklamy turystycznej", WSHiP, Warszawa 2004.
 93. Agnieszka Legat "Produkt agroturystyczny w województwie świętokrzyskim na przykładzie wybranych gospodarstw agroturystycznych", WSHiP, Warszawa 2004.
 94. Mateusz Przasnycki "Istota systemu motywacyjnego w kontekście restrukturyzacji projakościowej przedsiębiorstwa", SGH, Warszawa 2004.
 95. Dorota Gąsiorek "TQM jako narzędzie kreowania przewagi konkurencyjnej w branży hotelarskiej", WSHiP, Warszawa 2004.
 96. Sylwia Rudecka "Analiza strategii promocyjnej prowadzonej w celu pozyskania i utrzymania klienta w warszawskim hotelu Marriott", WSHiP, Warszawa 2004.
 97. Anna Radkiewicz, "Turystyka uzdrowiskowa w Polsce i na Węgrzech po wstąpieniu do Unii Europejskiej", WSHiP, Warszawa 2004.
 98. Katarzyna Rutkowska "Wspieranie rozwoju turystyki przy udziale funduszy przedakcesyjnych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej", WSHiP, Warszawa 2004.
 99. Agnieszka Rybak "Zarządzanie jakością usług hotelarskich na przykładzie Międzynarodowego Systemu Hotelowego Accor S.A.", WSHiP, Warszawa 2004.
 100. Magdalena Olesińska "Przystosowanie hoteli korporacji Marriott dla osób niepełnosprawnych", WSHiP, Warszawa 2004.
 101. Magdalena Łopatecka "Rewitalizacja produktu turystycznego na przykładzie zamku Książ w Wałbrzychu", SGH, Kierunek MSGIP, Warszawa 2004.
 102. Katarzyna Fomicka vel Chomik "Poziom jakości usług oferowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" np. Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie", WSHiP, Warszawa 2004.
 103. Anna Kubicka "Atrakcyjność turystyczna Kielc dla turystów zagranicznych", SGH, Kierunek MSGIP, Warszawa 2004.
 104. Anna Kubicka "CRM jako narzędzie tworzenia przewagi konkurencyjnej Hotelu Marriott w Warszawie", SGH, Kierunek ZIM II, Warszawa 2004.
 105. Magdalena Kubuj "Marketing wewnętrzny jako droga do ustalenia trwałych związków z klientem", WSHiP, Warszawa 2004.
 106. Edyta Marcinowska "Rachunek kosztów jakości jako narzędzie poprawy efektywności działania Scan Holiday Travel, WSHiP, Warszawa 2004.
 107. Marta Osica "Strategia plasowania produktów w Firmie Orbis S.A.", WSHiP, Warszawa 2004.
 108. Małgorzata Krystyna Werner, "Miejsce Francji na rynku turystycznym Unii Europejskiej w latach 1996-2001", WSHiP, Warszawa 2004.
 109. Katarzyna Zatorska "Ocena przystosowania miasta Busko-Zdrój dla potrzeb turystyki uzdrowiskowej", WSHiP, Warszawa 2004.
 110. Monika Bagrowska "Jakość usług polskich portów lotniczych na przykładzie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" w Warszawie", WSHiP, Warszawa 2004.
 111. Katarzyna Szymańska "Motywowanie pracowników jako czynnik rozwoju przedsiębiorstw turystycznych-na przykładzie biura podróży "Marina Travel", WSHiP, Warszawa 2004.
 112. Dominika Jachym "Zastosowanie techniki incydentów krytycznych w kontekście usług spółki Gymnasion", SGH, Warszawa 2004.
 113. Rafał Wiśniewski "Analiza produktu turystycznego województwa śląskiego", SGH, Warszawa 2005.
 114. Anita Sikorska "Au Pair jako produkt turystyczny - możliwości rozwoju w Polsce, WSHiP, Warszawa 2005.
 115. Monika Sokołowska "Gospodarcze znaczenie agroturystyki na przykładzie gminy Bolimów", WSHiP, Warszawa 2005.
 116. Magdalena Wyszyńska "Zarządzanie personelem a jakość funkcjonowania recepcji hotelu Sheraton w Warszawie", WSHiP, Warszawa 2005.
 117. Monika Zduńczyk-Krakowiak "Wpływ wdrożenia wymagań normy PN EN-ISO 9001:2000 na jakość zarządzania polskim zrzeszeniem hoteli", WSHiP, Warszawa 2005.
 118. Milena Zgliczyńska "Internet jako narzędzie marketingu i czynnik atrakcyjności produktu hotelarskiego", WSHiP, Warszawa 2005.
 119. Marta Zimnowłocka "Marketing partnerski jako narzędzie kreowania trwałych więzi z gościem w działalności hotelu Intercontinental Warszawa", WSHiP, Warszawa 2005.
 120. Maciej Filiks "Kształtowanie jakości produktu markowego turystyki biznesowej w Polsce", WSHiP, Warszawa 2005.
 121. Grzegorz Godlewski "Możliwości rozwoju turystyki na terenie gmin Nidzica, Olsztynek, Jedwabno i Szczytno", WSHiP, Warszawa 2005.
 122. Karolina Glegoła "Zagospodarowanie turystyczne gminy Pisz", WSHiP, Warszawa 2005.
 123. Agnieszka Pietrzyk "Promocja produktu turystycznego Krakowa", WSHiP, Warszawa 2005.
 124. Monika Banaszewska "Znaczenie gospodarcze turystyki w Bułgarii", WSHiP, Warszawa 2005.
 125. Justyna Pomotowska "Zmiana i adaptacja do otoczenia organizacji na przykładzie hotelu "Le Regina" w Warszawie", WSHiP, Warszawa 2005.
 126. Magdalena Pyć "Ośrodki Spa szansą poprawy sytuacji polskich uzdrowisk", WSHiP, Warszawa 2005.
 127. Aleksandra Świergolecka "Procedura i efekty wdrażania normy ISO 9001 : 2000 w biurze podróży TravelBank", SGH, Warszawa 2005.
 128. Patrycja Kopyt "Działalność Zachodniopomorskiej Izby Turystyki i jej wpływ na rozwój turystyki w regionie", WSHiP, Warszawa 2005.
 129. Izabela Lubicka "Uwarunkowania rozwoju turystyki przyjazdowej do Wrocławia", WSHiP, Warszawa 2005.
 130. Anna Sabina Siczek, "Czynniki kształtujące popyt turystyczny w województwie podlaskim", WSHiP, Warszawa 2005.
 131. Joanna Marczak "Wpływ wdrożenia normy ISO 9001 na efektywność pracy personelu biura podróży TravelBank", WSHiP, Warszawa 2005.
 132. Renata Bernatowicz "Dostosowanie hoteli do potrzeb osób niepełnosprawnych", WSHiP, Warszawa 2005.
 133. Aleksandra Anna Pawlęga "Działalność reklamowa na rynku usług turystycznych na przykładzie biura podróży PORTiS w roku 2004" SGH, Warszawa 2005.
 134. Maria Zalewska "Ugrupowanie Polish Prestige Hotels && Resorts jako próba stworzenia wspólnej marki hoteli biznesowych", WSHiP, Warszawa 2005.
 135. Maja Gronowska "Turystyka letnia w województwie ołomunieckim", WSHiP, Warszawa 2005.
 136. Iwona Szkatulnik "Turystyka zrównoważona jako nowa koncepcja rozwoju ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2005.
 137. Małgorzata Lipska "Uwarunkowania powiatu zawierciańskiego dla rozwoju turystyki aktywnej", WSHiP, Warszawa 2005.
 138. Joanna Jowita Oraczewska "Zintegrowany program rozwoju produktu turystycznego Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej", WSHiP, Warszawa 2005.
 139. Paulina Leszczyk "Działalność stowarzyszeń agroturystycznych w Polsce na przykładzie Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Wieruszowskiej",WSHiP, Warszawa 2005.
 140. Norbert Szukała "Zarządzanie zasobami ludzkimi na przykładzie hotelu Airport Okęcie", WSHiP, Warszawa 2005.
 141. Agata Chojnowska "Ocena efektywności działań Polskiej Organizacji Turystycznej na rzecz promocji Polski za granicą, jako kraju atrakcyjnego turystycznie", WSHiP, Warszawa 2005.
 142. Mateusz Cywiński "Zagospodarowanie turystyczne strefy Kanału Augustowskiego", WSHiP, Warszawa 2005.
 143. Milena Jasińska "Marketing partnerski w działalności wybranych hoteli - analiza porównawcza", WSHiP, Warszawa 2005.
 144. Anna Kądziela "Możliwości rozwoju turystyki biznesowej w Polsce", WSHiP, Warszawa 2005.
 145. Katarzyna Hebdzyńska "Wpływ terroryzmu na światową turystykę", WSHiP, Warszawa 2005.
 146. Krzysztof Dąbrowski "Stopień przystosowania Warszawy dla turystyki osób ograniczonych ruchowo", WSHiP, Warszawa 2005.
 147. Rafał Festur "Perspektywy i szanse rozwoju produktu turystycznego "Trakt Królewski" w Warszawie", WSHiP, Warszawa 2005.
 148. Joanna Izydorczyk "Marketing partnerski jako droga do umacniania pozycji przedsiębiorstwa turystycznego na przykładzie biura podróży Mazurkas Travel", WSHiP, Warszawa 2005.
 149. Emil Kaziński "Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie turystycznym na przykładzie biura podróży Travelbank", WSHiP, Warszawa 2005.
 150. Anna Krześniak "Perspektywy rozwoju turystyki w gminie GarbatkaLetnisko", WSHiP, Warszawa 2005.
 151. Paulina Stefańska "Organizacja imprez turystycznych na przykładzie wycieczki do parków tematycznych w okolicach Paryża", WSHiP, Warszawa 2005.
 152. Anna Maria Araźna „Projekt zagospodarowania turystycznego Pojezierza Brodnickiego dla potrzeb turystyki wodnej”, WSHiP, Warszawa 2005.
 153. Alicja Langer "Zarządzanie jakością produktu turystycznego gmin nadmorskich w powiecie Alanya w Turcji", SGH, Warszawa 2005.
 154. Jakub Kryś "Praktyczne aspekty rozwoju turystyki zrównoważonej na przykładzie Wigierskiego Parku Narodowego", SGH, Warszawa 2005.
 155. Jacek Duda "Współpraca transgraniczna w dziedzinie turystyki w Euroregionie "Glacensis", SGH, Warszawa 2005.
 156. Anna Augustyn "Stan i perspektywy rozwoju agroturystyki w województwie świętokrzyskim", WSHiP, Warszawa 2005.
 157. Jakub Senderowski "Działalność grupy Accor S.A. jako przykład globalizacji w turystyce", SGH, Warszawa 2006.
 158. Dorota Sadowska "Jakość usług organizatorów turystyki a trwałość więzi z klientami indywidualnymi", SGH, Warszawa 2006.
 159. Sylwia Kacprzyk "Koszty jakości w przedsiębiorstwie turystycznym na przykładzie Bankowego Biura Podróży Travel Bank", SGH, Warszawa 2006.
 160. Dominika Gęsicka "Carlson Wagonlit Travel eCenter jako przykład zastosowania programu poprawy jakości Six Sigma w działalności usługowej ", SGH, Warszawa 2006.
 161. Aneta Kordek "Współpraca podmiotów odpowiedzialnych za rozwój lokalnego produktu turystycznego a poszukiwanie nowych źródeł jego finansowania", SGH, Warszawa 2007.
 162. Michał Daniel Jaworski "Perspektywy rozwoju handlu internetowego w zakresie sprzedaży zagranicznych pakietów turystycznych", SGH, Warszawa 2007.
 163. Kamila Sidor "Perspektywy rozwoju franczyzy hotelowej w Polsce", SGH, Warszawa 2008.
 164. Miedziak Joanna " Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce - potencjalne źródła finansowania ich działalności", SGH, Warszawa 2008.
 165. Małgorzata Wach "Franczyza jako forma ekspansji terytorialnej sieci hotelowych", SGH, Warszawa 2009.
 166. Mariusz Panufnik "Wyniki badań satysfakcji klienta jako przesłanka zmiany systemu zarządzania", SGH, Warszawa 2009.
 167. Piotr Łukowski "Kształtowanie i rozwój produktu turystycznego na obszarach chronionych", SGH, Warszawa 2009.
 168. Damian Głębocki "Rozwój klastra turystycznego w oparciu o produkt Drogi Śródsudeckiej", SGH, Warszawa 2009.
 169. Krystyna Pietruszyńska "System motywowania pracownika w branży hotelarskiej na przykładzie The Westin Washington D.C. City Center ", SGH, Warszawa 2011.
 170. Mateusz Sewastynowicz "Nowoczesne formy promocji marki turystycznej Suwalszczyzna, SGH, Warszawa 2012.
 171. Magdalena Jabłońska "Wpływ sytuacji kryzysowych na branżę turystyczną", SGH, Warszawa 2012.
 172. Małgorzata Czarnecka "Licencja jako forma ekspansji terytorialnej produktu turystycznego Jurapar", SGH, Warszawa 2013.
 173. Małgorzata Hulewicz "Efektywność sponsoringu wydarzeń sportowych na przykładzie Polish Master", SGH, Warszawa 2013.
 174. Katarzyna Kroker "Zastosowanie narzędzi e-commerce w promocji produktu turystycznego przez pośredników", SGH, Warszawa 2013.
 175. Julia Pawłot "Uwarunkowania konkurencyjności ośrodków narciarskich w Polsce", SGH, Warszawa 2014.
 176. Taras Lachnowski "Postrzeganie Ukrainy jako docelowego miejsca podróży w skali międzynarodowej na przykładzie ośrodka narciarskiego Bukowel" (w jęz. rosyjskim), SGH, Warszawa 2015.
 177. Katarzyna Stępińska "Działalność firmy Square jako przykład outsourcingu usług spa&wellness w branży hotelarskiej", SGH, Warszawa 2016.
 178. Katarzyna Kraszewska "Techniki sprzedażowe miejskich hoteli biznesowych w relacjach B2B", SGH, Warszawa 2016.
 179. Michał Włodarski "Wykorzystanie mediów społecznościowych w strategiach marketingowych przedsiębiorstw turystycznych", SGH, Warszawa 2016.
 180. Sandra Jabłońska "Wpływ turystyki na jakość życia mieszkańców obszarów recepcyjnych na przykładzie miasta Hel", SGH, Warszawa 2016.
 181. Weronika Sewastynowicz "Influencer marketing jako współczesny model marketingowy", SGH, Warszawa 2017.
 182. Melania Śmigielska "Znaczenie szlaków kulinarnych dla rozwoju turystyki w regionie", SGH, Warszawa 2017.
 183. Sylwester Kozłowski "Gospodarka współdzielenia jako nowy trend na rynku turystycznym", SGH, Warszawa 2017.
 184. Katarzyna Kurak "Wpływ ekspansji niskobudżetowych linii lotniczych na pozycję PLL LOT na europejskim rynku przewoźników lotniczych", SGH, Warszawa 2017.
 185. Ewelina Kopyś "Wykorzystanie mediów społecznościowych w promocji produktów marki Elgydium firmy Pierre Fabre Medicament Polska sp. z o.o.", SGH, Warszawa 2017.
 186. Marcin Banasiak "Komunikacja społecznościowa instytucji bankowych", SGH, Warszawa 2017.
 187. Karolina Magiera "E-mail marketing w kampanii internetowej - studium przypadku kampanii mailingowej plus mix smerfny zestaw", SGH, Warszawa 2017.
 188. Kinga Dolega "Budowa relacji opartych na marketingu partnerskim sieci afiliacyjnej na przykładzie firmy Adtraction Polska sp. z o.o.", SGH, Warszawa 2017.
 189. Katarzyna Kulkowska "Zarządzanie ceną w hotelarstwie jako skuteczne narzędzie rozwoju przedsiębiorstwa na przykładzie firmy Orbis S.A.", SGH, Warszawa 2017.
 190. Joanna Bogdanowicz "Nowe media jako nośnik marketingu miejsc - studium przypadku promocji Gdańska", SGH, Warszawa 2018.
 191. Klaudia Mierzejewska "Big Data jako narzędzie poprawy efektywności przedsiębiorstw turystycznych", SGH, Warszawa 2018.
 192. Tomasz Władziński "Budowanie startupu w modelu SaaS na przykładzie działalności firmy „placeme”, SGH, Warszawa 2018.
 193. Michał Grzeszczyk "Model atrybucji a możliwości sterowania wielkością sprzedaży online", SGH. Warszawa 2018.
 194. Jacek Kowalski "Zarządzanie jakością obsługi klienta jako element kształtowania przewagi konkurencyjnej biur podróży", SGH, Warszawa 2018.
 195. Klaudia Kalinowska "Zastosowanie marketingu społecznościowego na rynku kosmetycznym", SGH, Warszawa 2018.
Wróć do spisu

Prace licencjackie (chronologicznie):

 1. Sylwia Kieliszek "Europejskie Spotkania Młodych formą turystyki pielgrzymkowej", WSHiP, Warszawa 2000.
 2. Natalia Arnal "Proekologiczna restrukturyzacja rynku pracy poprzez rozwój ekoturystyki", WSHiP, Warszawa 2000.
 3. Magdalena Arwar "Wspólny pieniądz europejski - EURO i jego znaczenie dla rozwoju międzynarodowego ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2000.
 4. Anna Antosz "Znaczenie działalności Toruńskiego Stowarzyszenia Agroturystyki dla rozwoju turystyki w województwie toruńskim" WSHiP, Warszawa 2000.
 5. Magdalena Bożek "Stan i perspektywy rozwoju turystyki motywującej w Polsce", WSHiP, Warszawa 2000.
 6. Ksenia Zwierzyk "Komputerowe systemy rezerwacji.Worldspan i Amadeus Start jako przykłady nowoczesnych systemów dla biur podróży", WSHiP, Warszawa 2000.
 7. Patrycja Barbara Cegiełko "Funkcje i dysfunkcje zdrowotne turystyki",WSHiP, Warszawa 2000.
 8. Edyta Elżbieta Gawłowska "Turystyka jako element i czynnik integracji europejskiej",WSHiP, Warszawa 2000.
 9. Joanna Karpińska "Rozwój turystyki aktywnej jako alternatywa dla turystyki masowej", WSHiP, Warszawa 2000.
 10. Katarzyna Karwowska "Uczestnictwo dzieci i młodzieży w turystyce krajoznawczej w Polsce w latach 80.i 90.", WSHiP, Warszawa 2000.
 11. Urszula Justyna Tarnowska "Powstanie i działalność Towarzystwa "Rolnictwo Turystyka", WSHiP, Warszawa 2000.
 12. Ewa Trzepałka, Stan i kierunki rozwoju turystyki polskiej w latach 1997-1999", WSHiP, Warszawa 2000.
 13. Agnieszka Magdalena Wilewska "Techniczny potencjał turystyczny Polski jako element atrakcyjności turystycznej", WSHiP, Warszawa 2000.
 14. Magdalena Wilkowska, "Możliwości rozwoju nowych form turystyki w Polsce w świetle wytycznych "Strategii rozwoju krajowego produktu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2000.
 15. Marcin Adam Wójcik, "Źródła finansowania agroturystyki w Polsce", WSHiP, Warszawa 2000.
 16. Jan Zygmunt Zamojski "Socjologiczne aspekty gospodarki agroturystycznej w kontekście trwałego rozwoju środowiska wiejskiego", WSHiP, Warszawa 2000.
 17. Dorota Przedpełska "Produkty markowe turystyki wiejskiej, szansą rozwoju bieszczackiej wsi", WSHiP, Warszawa 2000.
 18. Anna Wiszniewska "Stan i możliwości rozwoju turystyki kongresowej w Polsce", WSHiP, Warszawa 2000.
 19. Marcin Płaczek "Znaczenie działalności Warmińsko - Mazurskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego dla kwaterodawców wiejskich rejonu Warmii i Mazur", WSHiP, Warszawa 2000.
 20. Tomasz Konrad Grzejszczak "Program Tourin II jako element pomocy Unii Europejskiej dla Polski w zakresie rozwoju gospodarki turystycznej", WSHiP, Warszawa 2000.
 21. Katarzyna Kanabus "Brytyjski rynek incentive travel jako modelowy przykład dla rynku podróży motywacyjnych w Polsce", WSHiP, Warszawa 2000.
 22. Idalia Moczulska "Zagospodarowanie turystyczne Kampinoskiego Parku Narodowego dla potrzeb rozwoju ekoturystyki", WSHiP, Warszawa 2000.
 23. Marta Gołaszewska "Nowe formy ruchu turystycznego i ich rola w kreowaniu popytu konsumpcyjnego", WSHiP, Warszawa 2000.
 24. Ewa Dorota Chojnowska "Możliwości rozwoju turystyki na obszarach chronionych w Polsce Północno - Wschodniej", WSHiP, Warszawa 2000.
 25. Justyna Czerniejewska "Tatrzański Park Narodowy - obiektem turystycznym", WSHiP, Warszawa 2000.
 26. Monika Kisiel "Karty płatnicze,jako najpopularniejsze narzędzie obrotu bezgotówkowego i ich zastosowanie w turystyce", WSHiP, Warszawa 2000.
 27. Magdalena Kmieciak "Znaczenie kart płatniczych dla rozwoju międzynarodowego ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2000.
 28. Katarzyna Anna Kołsut "Analiza porównawcza rozwoju agroturystyki w Polsce i w Austrii", WSHiP, Warszawa 2000.
 29. Katarzyna Magdalena Kordziak "Turystyka etniczna Żydów do Polski", WSHiP, Warszawa 2000.
 30. Monika Maciejewska "Współpraca transgraniczna w dziedzinie turystyki w Euroregionie Karpackim", WSHiP, Warszawa 2000.
 31. Katarzyna Janina Nadrzycka "Szansa możliwości uzyskania przez Chiny pozycji światowego lidera turystyki przyjazdowej", WSHiP, Warszawa 2000.
 32. Agnieszka Nalewczyńska "Ekonomiczne aspekty działalności agroturystycznej", WSHiP, Warszawa 2000.
 33. Małgorzata Sołtysiak "Bariery rozwoju agroturystyki w Polsce i sposoby ich przezwyciężania", WSHiP, Warszawa 2000.
 34. Magdalena Szałas, "Znaczenie usług transportowych dla rozwoju turystyki", WSHiP, Warszawa 2000.
 35. Sławomir Turbakiewicz "Wybrane aspekty ekonomiczne działalności międzynarodowych aliansów lotniczych", WSHiP, Warszawa 2000.
 36. Piotr Damaziak, "Turystyka i krajoznawstwo dzieci i młodzieży szkolnej",WSHiP, Warszawa 2000.
 37. "Determinanty rozwoju agroturystyki w Polsce", WSHiP, Warszawa 2000.
 38. Marlena Dynek "Funkcje naukowe Białowieskiego Parku Narodowego jako czynnik wzrostu jego atrakcyjności turystycznej", WSHiP, Warszawa 2000.
 39. Magdalena Natalia Dzięcioł, "Polityka ekologiczna w turystyce", WSHiP, Warszawa 2000.
 40. Manuela Golc "Turystyka etniczna obywateli Niemiec na tereny Warmii i Mazur w latach 1995-1999", WSHiP, Warszawa 2000.
 41. Dorota Łoławska "Schronisko młodzieżowe jako element taniej bazy noclegowej i jego znaczenie dla zagranicznego ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2000.
 42. Edyta Kowalska "Warunki rozwoju agroturystyki we Francji", WSHiP, Warszawa 2000.
 43. Edyta Milewska "Znaczenie czarterów dla rozwoju światowego ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2000.
 44. Marta Karczmarek "Przyjazdowy ruch turystyczny do Tunezji w latach 1996-1998", WSHiP, Warszawa 2000.
 45. Anna Franciszewska "Pozytywne i negatywne aspekty rozwoju agroturystyki w Polsce", WSHiP, Warszawa 2000.
 46. Małgorzata Krajewska "Liberalizacja działalności zagranicznych biur turystycznych w Polsce", WSHiP, Warszawa 2000.
 47. Sylwia Monika Madziarska "Rozwój turystyki aktywnej w Polsce jako przejaw kreowania nowych form turystyki kwalifikowanej", WSHiP, Warszawa 2000.
 48. Justyna Marciniak "Wyróżnienie produktu turystycznego przy pomocy jakości i marki", WSHiP, Warszawa 2000.
 49. Klaudia Anna Misiewicz "Promocja turystyczna Polski za granicą jako przedmiot działalności polskich ośrodków informacji turystycznej w Londynie i Brukseli", WSHiP, Warszawa 2000.
 50. Kamila Jolanta Umiastowska "Warunki rozwoju turystyki w Euroregionie Nysy", WSHiP, Warszawa 2000.
 51. Agnieszka Kostrzewa "Medjugorje jako przykład współcześnie wykształconego miejsca docelowego pielgrzymkowego ruchu turystycznego", WSHiP, Warszawa 2001.
 52. Dorota Dorocińska "Marsz Żywych jako element turystyki młodzieży pochodzenia żydowskiego", WSHiP, Warszawa 2001.
 53. Paulina Książek "Praktyczne aspekty realizacji zagranicznej imprezy pobytowej na przykładzie oferty biura podróży Triada", WSHiP, Warszawa 2001.
 54. Jakub Bartosiewicz "Możliwości wykorzystania dziedzictwa kulturowego w celach turystycznych na przykładzie Węgier", WSHiP, Warszawa 2001.
 55. Magdalena Anna Bober "Znaczenie lokalnego portu lotniczego dla rozwoju turystyki w regionie na przykładzie działalności Portu Lotniczego "Mazury-Szczytno", WSHiP, Warszawa 2001.
 56. Magdalena Wardziak "Działalność Mariny Bełbot Yacht Charter w zakresie świadczenia usług czarterowych", WSHiP, Warszawa 2001.
 57. Jakub Chrobok "Turystyka przyjazdowa z Niemiec do Polski", WSHiP, Warszawa 2001.
 58. Aneta Siedlecka "Turystyka motywacyjna jako nowe narzędzie zarządzania potencjałem ludzkim", WSHiP, Warszawa 2001.
 59. Marta Agnieszka Ślesicka "Możliwości rozwoju turystyki dzieci i młodzieży na przykładzie działalności Warszawskiego Centrum Kolonii i Obozów Młodzieżowych", WSHiP, Warszawa 2001.
 60. Anna Jankiewicz "Turystyka uzdrowiskowa na Węgrzech", WSHiP, Warszawa 2001.
 61. Anna Łobacz "Możliwości rozwoju wyjazdowej turystyki żeglarskiej z Polski do Chorwacji i Grecji", WSHiP, Warszawa 2001.
 62. Adam Piotrowski "Zasady działalności incentive operatorów na przykładzie biura podróży Polish Travel", WSHiP, Warszawa 2001.
 63. Katarzyna Szpakowska "Działalność biura Oasis Tours na rynku polskiej turystyki wyjazdowej do Egiptu i Tunezji", WSHiP, Warszawa 2001.
 64. Paweł Płuszewski "Popyt na wyjazdy turystyczne do Turcji a oferta polskich biur podróży", WSHiP, Warszawa 2001.
 65. Maria Śliska "Możliwości turystycznego użytkowania obszarów chronionych na przykładzie Parku Narodowego Yellowstone", WSHiP, Warszawa 2001.
 66. Magdalena Korolczuk "Wyjazdy językowe jako przykład turystyki edukacyjnej", WSHiP, Warszawa 2002.
 67. Edyta Marcinowska "Jakość usług a kategoryzacja zakładów hotelarskich w Polsce", WSHiP, Warszawa 2002.
 68. Magdalena Olesińska "Turystyka na obszarach chronionych na przykładzie Pienińskiego Parku Narodowego", WSHiP, Warszawa 2002.
 69. Maciej Filiks "Charakterystyka działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych w nowych realiach gospodarczych", WSHiP, Warszawa 2003.
 70. Patrycja Kopyt "Sprzedaż biletów lotniczych jako wyspecjalizowana forma działalności biura podróży Weco - Travel", WSHiP, Warszawa 2003.
 71. Izabela Lubiak "Uwarunkowania rozwoju zagranicznej turystyki przyjazdowej do Gdańska", WSHiP, Warszawa 2003.
 72. Anna Para "Pozycja konkurencyjna polskich przedsiębiorstw turystycznych na rynku Unii Europejskiej", SGH, Warszawa 2009.
 73. Arkadiusz Rybicki "Strategia dystrybucji usług jako czynnik konkurencyjności przedsiębiorstwa", SGH, Warszawa 2010.
 74. Katarzyna Kwiecień "Zarządzanie przez jakość w jednostkach administracji publicznej", SGH, Warszawa 2010.
 75. Justyna Siemierz "Bartoszyce jako obszar recepcji turystycznej ", SGH, Warszawa 2011.
 76. Natalia Najman "Formy ekspansji międzynarodowych systemów hotelowych na rynek polski", SGH, Warszawa 2011.
 77. Tomasz Marczak "Rola i wpływ systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności na funkcjonowanie przedsiębiorstwa gastronomicznego", SGH, Warszawa 2011.
 78. Marta Just "Rola CSR w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa", SGH, Warszawa 2014.
Wróć do spisu